program


Sommer i Tyrol

Sommer i Tyrol

Bearbejdelsen sender en kærlig hilsen til “Halløj på Badehotellet” og et skævt blik på den danske filmversion af denne elskede musikalske komedie.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 08. Maj 2021 16:00

Folketeatret puster igen støvet af en kendt og elsket operette: Fra Frøken Nitouches kloster over Cassiopeias stjernehimmel rejser vi nu til de østrigske alper til en munter Sommer i Tyrol.Her klinger de kendte og elskede toner fra sange som Ja, ja, ja - nu kommer jeg og Man kan jo ikke gøre for, at man har charme, mens der på gæstgivergården, "Den hvide hest" hersker en stemning af rent halløj på tyroler-hotellet. Overtjener Leopold har forelsket sig i værtinden Josepha, som er forelsket i undertøjsfabrikant Sülzheimer, som mest er forelsket i sig selv, indtil han møder den charmerende, læspende Clara.

Medvirkende: Jesper Groth, Karsten Jansfort, Søren Hauch-Fausbøll, Meike Bahnsen, Marie Mondrup, Troels Malling, Clara Ellegaard Stegger, Niels Anders Manley, Morten Bo Koch, Kristoffer Sass, Maria Corydon.Instruktion og bearbejdelse: Rolf Heim

Kapelmester: Søren Hansen

Producent: Folketeatret

Varighed 2 timer og 20 min. med pause.

Aktuelt


- går over scenen i 70 minutter uden pause!

Få masseret lattermusklerne i en julet forkælelse af sanserne med aktuel satire og komik pakket ind i lækre toner og knivskarpe pointer. En forestilling med grinegaranti, men også med plads til eftertanke! Vi har sidst mødt Søren Ruby i forestillingen ”At dele et liv” og ”De 4 årstider” i Reventlow ridehal Kabareten spilles i Sandby Kulturhus, hvor der - inkluderet i billetprisen - serveres en julet anretning før forestillingen.

I denne musikdramatiske forestilling slippes hippierne løs og vi møder 70’erne og de store samfundseksperimenters tid. En periode med opgør mod alle autoriteter. I centrum er et hus i Hellerup, befolket af en helt unik familie, der selv havde valgt hinanden og sammen taget navnet KLØVEDAL. På samme måde som sidste sæsons forestilling om Virkner og Krag spilles denne på gulvet med publikum på begge sider.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

En morsom og også gravalvorlig komedie om lysten til at blive skilt efter 50 års ægteskab – hvis man da…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.