Sommer i Tyrol
Desværre er forestillingen aflyst.
Folketeatret har pustet støvet af den kendte og elskede operette, som foregår på gæstgivergården "Den Hvide Hest" i de østrigske alper.
mehr
Desværre er forestillingen aflyst.
Folketeatret har pustet støvet af den kendte og elskede operette, som foregår på gæstgivergården "Den Hvide Hest" i de østrigske alper.
mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2021. April 27. Dienstag, 19:30
Overtjeneren Leopold forelsker sig i værtinden Josepha, men hun er mere interesseret i undertøjsfabrikant Sülzheimer.
Operetten er bearbejdet af instruktøren Rolf Heim med en kærlig hilsen til komedien Halløj op badehotellet og med et blik tilbage på erik Ballings filmversion med bl.a. Dirch passer og Susse Wold.
Medvirkende:Jesper Groth, Kasten Jansfort, Søren Hauch-Fausbøll, Meike Bahnsen, Marie Mondrup, Troels Malling, Clara Ellegaard, Niels Anders Manley, Morten Bo Koch, Kristoffer Sass, Katrine S. Nørgaard
Ved denne koncert uropføres et helt nyskrevet værk af Sophie Søs Meyer.
En hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere; Svend, Knud og Valdemar. Intro.
Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte flamencodans akkompagneret af vores fantastiske kvartet, som til denne forestilling har et meget spansk islæt med klaver, guitar, akkordeon og klarinet.
Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!