Sommerferieaktivitet - Hverdagens magi på Odsherreds Museum
Hverdagens magi i oldtiden
Læs mere
Hverdagens magi i oldtiden
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Naturvejleder Dorthe Pedersen ser vejret an og tilrettelægger dagen til at være inde eller ude. Det handler om hverdagslivet i oldtiden og om at overleve ved at kunne finde magiske tegn i naturen.
Sted: Odsherreds Museum, Annebjerg Stræde 1, Nykøbing Sj.
Pris:
Børn 25 kr. for aktiviteten.
Voksen alm entré.
FAR, FAR, KRIGSMAND – ET EVENTYR AF CHRISTIAN LOLLIKE Satirisk samtidsdramatik af Christian Lollike om den danske forsvarsvilje i skyggen af en ny virkelighed. ”I krigstider er det nødvendigt at blive lidt mere fast i leret. Det ved russerne.”
I forbindelse med 20-års jubilæet for Hvide Sande Masterclass præsenteres en stemningsfuld optaktskoncert på Ringkøbing Rådhus
Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på godsvogn. Alle vognene er fyldt med mennesker der ikke ved hvor de er på vej hen. Som slagtekvæg på vej til slagteriet.
Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.
Nyd en lækker frokostanretning fra Ruth & co. mens du hører årets unge musikere på Hvide Sande Masterclass spille.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.