program


Tangsafari (Anneberg Nyk. Sj.)

Tangsafari (Anneberg Nyk. Sj.)

Kom i vandet med os og bliv meget klogere på havets grøntsager.
Vi mødes ved firmaet (Annebergparken 28 B) hvorefter vi med waders går mod vandet.
En tangsafari varer 2.5 time.  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

Kom på tangsafari med os! Vi ligger 400 meter fra vandet. 

På safarien skal du ud og høste tang (havets grøntsager). Safarien er præget af nye opdagelser, nye smagsindtryk og spændingen ved at finde så mange arter som overhoved muligt. Vi regner med at finde mellem 7 - 12 forskellige typer. 

Vi tager dig i hånden og besvarer spørgsmål som: hvad skal du være opmærksom på når jeg høster tang, hvilken årstid er bedst, og hvor er de forskellige typer af tang?
Tag en pose med, for du får tang med hjem, så du kan komme i gang med selv at arbejde med havets grøntsager. 
Du kommer indenfor i virksomheden og hører om hvordan vi arbejder og det er også muligt at købe nogle af vores produkter.  

Vi har waders, men du er velkommen til at bedbringe dine egne. 
Turen er ikke for gangbesværede og på eget ansvar. 
Børn skal være i følge med en voksen.

Før og efter tangsafarien er der mulighed for at opleve mange spændende ting i Anneberg Kulturpark hvor vi holder til.
Følg med her på hjemmeside: https://www.annebergkulturpark.dk/
Eller på Anneberg Kulturparks facebookside : https://www.facebook.com/AnnebergKulturpark

Aktuelt


Ta` på en skøn vin og byoplevelse i storslående Blåvand, hvor vi fortsætter med hygge og musik i fællesskabsteltet Begib dich auf ein wunderbares Wein- und Stadterlebnis im beeindruckenden Blåvand, wo wir die Gemütlichkeit und Musik im Gemeinschaftszelt fortsetzen

Kom og fremstil dit eget keramik På kurserne arbejder vi med teknikker, hvor ALLE kan være med, vi kvætser, pladeteknik, pølseteknik og modellering.

Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på godsvogn. Alle vognene er fyldt med mennesker der ikke ved hvor de er på vej hen. Som slagtekvæg på vej til slagteriet.

PÅ PLAKATEN


Billetbestilling til sæson 2027/2028 og præsentation af programmet ved Leif Druedahl

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.