Tangsafari (Anneberg Nyk. Sj.)
Kom i vandet med os og bliv meget klogere på havets grøntsager.
Vi mødes ved firmaet (Annebergparken 28 B) hvorefter vi med waders går mod vandet.
En tangsafari varer 2.5 time.
mehr
Kom i vandet med os og bliv meget klogere på havets grøntsager.
Vi mødes ved firmaet (Annebergparken 28 B) hvorefter vi med waders går mod vandet.
En tangsafari varer 2.5 time.
mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2016. Juni 9. Donnerstag, 19:30
Kom på tangsafari med os! Vi ligger 400 meter fra vandet.
På safarien skal du ud og høste tang (havets grøntsager). Safarien er præget af nye opdagelser, nye smagsindtryk og spændingen ved at finde så mange arter som overhoved muligt. Vi regner med at finde mellem 7 - 12 forskellige typer.
Vi tager dig i hånden og besvarer spørgsmål som: hvad skal du være opmærksom på når jeg høster tang, hvilken årstid er bedst, og hvor er de forskellige typer af tang?
Tag en pose med, for du får tang med hjem, så du kan komme i gang med selv at arbejde med havets grøntsager.
Du kommer indenfor i virksomheden og hører om hvordan vi arbejder og det er også muligt at købe nogle af vores produkter.
Vi har waders, men du er velkommen til at bedbringe dine egne.
Turen er ikke for gangbesværede og på eget ansvar.
Børn skal være i følge med en voksen.
Før og efter tangsafarien er der mulighed for at opleve mange spændende ting i Anneberg Kulturpark hvor vi holder til.
Følg med her på hjemmeside: https://www.annebergkulturpark.dk/
Eller på Anneberg Kulturparks facebookside : https://www.facebook.com/AnnebergKulturpark
En musikalsk, sjov og levende familieforestilling med nyskrevet musik af Anne Linnet og Dorthe Gerlach om danske kvinder, der havde modet til at være anderledes.
Policeman’en rykker ud i foråret 2027! En 50-års jubilæumshyldest til Sting og The Police. Stings imponerende bagkatalog af hits har været en tur igennem MusicalDanmarks musikalske maskinrum.
Danseforestilling om øjeblikket, før alt bryder sammen. Med poesi og grotesk humor skildres den kropslige følelse af at leve på kanten af et kollaps. Panikken, angsten, frisættelsen og håb om, at nogen gør noget.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Et realistisk og humoristisk familiedrama med social kant om et bryllup, hvor gammelt nag slår revner i familieidyllen. Et drama…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!