Programm


Troldkællingen fra Blåskinsdalen

Troldkællingen fra Blåskinsdalen

Drag med i vores musikalske leg med et sagn og de øjeblikke livet byder - hvis du griber dem!
27. og 28. januar | 3. og 4. februar

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2024. Februar 4. Sonntag, 14:00

Historien tager sin begyndelse, hvor kvinden Lyselea kommer til Siegården for at tigge sig til lidt mad. Husbond på gården skal giftes, og jo der skulle være mad nok. Men sådan er det ikke for gårdfolket, og Lyselea jages bort med eder og forbandelser. Inden hun jages på porten, når hun i sin vrede at råbe en forbandelse ud over gårdens familie, og det skal vise sig, at få en afgørende betydning for hende.

Hun flygter tilbage til Blåskinsdalen, hvor hun lever med sin datter blandt øens røvere, skovens trolde og de to fjollede astrologer.

Men tiden arbejder ikke for kællingen fra Blåskin og en skønne dag indhenter virkeligheden og rygterne hende. Hun og HalteTim en ung røvergut, bliver anklaget for mord og eftersøges på øen. Den tumpede Tilde fra stranden forsøger at hjælpe, men bondetampene fra Siegården er stærke, og det ser ikke godt ud for hverken røvere, Lyselea eller LyseLeas datter, der måske er lidt forelsket…. Det viser sig at Blåskinsdalen ikke har fået sit navn uden grund, det ”Blå Skin” findes i dalen, og med hjælp fra ”Det Rolige Nu”, findes der måske en vej ud af elendigheden.

Drag med i vores musikalske leg med et sagn og de øjeblikke livet byder - hvis du griber dem!

Oplev det magiske lys i Blåskinsdalen - hvor øjeblikket er det næste skridt!

Den musikalske fortælling ”Troldkællingen fra Blåskinsdalen”, er en hyldest til Øjeblikket og det Rolige nu. Skrevet efter en særlig oplevelse i Blåskinsdalen, og med sagnet om Varperne som inspiration (Bornholm).

Varperne er 3 stendynger, der er placeret i Pedersker plantage. Sagnet fortæller, at de er rejst til minde om 3 døtre, der blev slået ihjel af deres 3 brødre.

Blåskinsdalen er en eventyrlig sprækkedal tæt på Jons Kapel på Bornholms Vestkyst. Er du heldig og har du roen med dig, kan du opleve det blå skin, særligt ved morgengry.

Dato’er:
Lørdag d. 27 jan. Kl. 14:00
Søndag d. 28 jan. Kl. 14:00
Lørdag d. 3 feb. Kl. 14:00
Søndag d. 4 feb. Kl. 14:00

Pris:
Voksen Billet = 75 kr. Inkl. Gebyr 10 kr.
Barn Billet (under 12 år) = 50 kr. Inkl. Gebyr 10 kr.

Unser Angebot


Mogens Amdi Petersen og Twindbevægelsen har sat dybe spor i Danmark. I AMDI mødes virkelighed og fiktion.. En fortælling om fællesskab, idealisme og magt. Intro v/ Thure Lindhardt kl. 18.30.

Dukketeater om ALFONS ÅBERG baseret på Gunilla Bergströms børnebøger om den energiske lille fyr med den livlige fantasi. Forestillingen er med hverdagshistorier om Alfons og hans rare og distræte far.

Musikforestillingen SALLYS FAR er baseret på de populære bøger ”Sallys far”. Glæd jer til masser af sjov, ballade og ikke mindst iørefaldende sange. Med Sallys pinlige far, fjollede lillebror og kloge Sally. Alder: fra 4 år.

Angebote


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Sorø Kunstmuseum

Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.

En eventyrrejse i identitet gennem stier og landskaber af tøj for de 1-5-årige

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!