Uffe Vermundssøn - 12. juli
Velkommen til Vikingernes Verden.
Velkommen til Vikingernes Verden.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
Køb spisning a la carte på pladsen
Danmark er truet med krig af den saksiske dronning og hendes uovervindelige søn. Den danske kong Vermund vil gøre alt i sin magt for at forsvare sit rige, men han er syg og ved at blive gammel. Verdmunds eneste søn Uffe bliver opfattet som ansvarsløs, ikke mindst af sin far. Alligevel beslutter Vermund at give Uffe en chance for at vise sit værd på en rejse til saksernes land.
Sammen med sine kampklare barndomsvenner, tre handlekraftige vølver og en noget uheldig tyv, kommer Uffe ud for voldsomme oplevelser, inden han kan vende hjem og tage kampen op mod sakserne.
‘Uffe Vermundssøn’ er en dramatisk, morsom og rørende vikingefortælling for hele familien.
Varighed ca. 2 1/2 time inkl. pause
Kom med på guidet tur i Vikingernes Verden, når vikingerne tager dig med på en rejse tilbage til vikingetiden. Få et unikt indblik i historien om Frederikssund Vikingespil fra dengang til nu. Turen varer ca. en time og foregår i et tempo, hvor alle kan være med.
Mødested: Infoboden ved Runestenen
Nyd en ægte vikingemenu inden forestillingen: Vikingepølser, 2 slags kød samt brød og dagens salater.
Spring køen over! Køb billet sammen med forestillingen her på siden.

HVOR HAR DU VÆRET I NAT? Træd ind i drømmenes forunderlige univers, hvor alt kan ske. Her bevæger to dansere sig gennem natten som hinandens drømmevenner, spejlinger og skyggesider. De åbner døren til det sted, vi alle besøger hver nat, men sjældent taler om
Når begær bliver til en fælde FAUST er frit fortolket efter myten om menneskets handel med djævelen; en intens og sanselig forestilling, hvor dans, skuespil og musik smelter sammen i en eksplosiv fortælling om begær og magt.
Dans om øjeblikket før alt bryder sammen. Med poesi og humor skildres den kropslige følelse af at leve på kanten af et kollaps. Panik, angst, frisættelse og håb om, at nogen gør noget. Intro v/ Peter William.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Musik og fortroligheder om længsler, uro, fortvivlelse, håb, kærlighed og kærlighed og kærlighed. Vi længes, når mørkningen er over os.…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.