You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Thursday, June 09 2016 7:30PM
Skallingen er noget af det mest foranderlige natur vi har i Danmark, og også noget af det nyeste land, skabt af havet. Skallingen er det nordligste af Vadehavets dynamiske landskab og ligger i Nationalpark Vadehavet.
Kom med på vandretur til Skallingende, hvor vi har kigget til Grådyb, Fanø og Esbjerg. På vandreturen er der gode muligheder for at opleve Skallingens dyreliv, her kan opleves et rigt fugleliv og ofte møder man nysgerrige sæler. Hør om Sønderside, fiskerlejet der forsvandt i en stormflod og andre af de historier der hører til her hvor havet råder.
Turen er ca. 8 km lang i varieret terræn. Hunde er ikke tilladt på Skallingen. Dansksproget.
Turen gennemføres ved minimum 10 tilmeldte kl 10 på dagen.
Kom med til årets populære kvindebrunch, hvor vi har ladet os inspirere af Sorø Historiske Festivals tema som er skoven i år.
BYEN BRÆNDER RELEASEKONCERT
Kom med til releasekoncert på bandet BYEN BRÆNDERs nye konceptalbum, hvor Thomas Høj Falkenberg, født og opvokset i Vejen, står i front som forsanger.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
En varm hyldest til musikken fra Smilets By
Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 torsdage.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.