Vandring på Højderygstien
Vandring på Højderygstien fra Høve til Dutterhøje. Vi går på den østlige del af Højderygstien mellem bronzealderhøjene Esterhøj, Maglehøj og Dutterhøje
Vandring på Højderygstien fra Høve til Dutterhøje. Vi går på den østlige del af Højderygstien mellem bronzealderhøjene Esterhøj, Maglehøj og Dutterhøje
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2016. Juni 9. Donnerstag, 19:30
Vandring på Højderygstien
Vandring på Højderygstien fra Høve til Dutterhøje. Vi går på den østlige del af Højderygstien mellem bronzealderhøjene Esterhøj, Maglehøj og Dutterhøje. På toppen af Vejrhøjbuen, en randmoræne fra sidste istid, nok den flotteste i Verden.
Brug vandresko eller gode løbesko. Medbring frokost og drikkevarer.
Barnevogne og klapvogne kan ikke medtages.
Turen slutter, hvor vi starter.
Kontaktoplysninger: Jørgen Boldt. Mail: jb@jorgenboldt.dk
Dato: 30. juni
Tidspunkt: 10.30-13.30
Adresse: P-plads ved Café Udsigten. Veddingevej 4, 4550 Asnæs
Pris (inklusive billetgebyr på 25 kr.): 25 kr.
En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at flyve og andre gange er ubærligt tungt. Smuk, poetisk og tankevækkende scenekunst, hvor iscenesættelsen er visuelt stærk.
Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.
En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det faktum, at hun langsomt synker længere og længere ned i den møgbunke, hun sidder fast i.
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
Tag med Jens Lyck på en spændende rejse, hvor han fortæller om 70,erne. 80èrne og 90èrne set fra sædet af…
Ragnhild sidder på kajen og kaster en fiskeline ud i havet. Hvad mon hun trækker op? En fisk? En krabbe?…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!