
Vitello
Kim Fupz Aakesons ”Vitello”-bøger er nogle af landets mest populære børnebøger. Bøgerne bruges flittigt i de første klasser i Folkeskolen - ligesom de er rigtig populære børnebøger på biblioteket og som højtlæsning hjemme.
Kim Fupz Aakesons ”Vitello”-bøger er nogle af landets mest populære børnebøger. Bøgerne bruges flittigt i de første klasser i Folkeskolen - ligesom de er rigtig populære børnebøger på biblioteket og som højtlæsning hjemme.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
VARIGHED: 70 min uden pause.
Familieforestilling fra 5 år.
Vitello hedder Vitello, fordi Mor har boet i Italien i to måneder, dengang hun var meget ung og vist også meget smuk. Men nu bor Mor i Danmark i et rækkehus ved siden af ringvejen, hvor der kører mange biler. I teaterforestillingen “Vitello” leder efter Vitello efter en far han kan vise frem til sine irriterende venner, tvillingerne Max og Hasse og møgungen William. I sin søgen får han både en klam kæreste, møder en tunghør pølsemand og Gud. Og er det i orden at have en papfar med en rød sportsvogn, når ens rigtige far er en superengel?
Man kan sige meget om Vitello, men kedeligt bliver det aldrig. Vitello er nemlig ikke ret god til at kede sig, så han skal nok finde på noget - enten sammen med de irriterende tvillinger Max og Hasse eller sammen med møgungen William eller også bare sammen med sig selv.
En sjov musikforestilling for hele familien med iørefaldende sange og skøre replikker.Der findes 14 bøger om krudtuglen Vitello. 8 af disse er med i teaterforestillingen.
Vitello turnerer til skoler, biblioteker og teatre men har i 2015 stationære spilleperioder på Teatret Zeppelin i København, Kulturmaskinen i Odense og i Musikhuset Aarhus.
ISCENESÆTTELSE: Louise Schouw
MANUSKRIPT: Gunvor Reynberg
KOMPONIST: Lars Fjeldmose
MEDVIRKENDE: Asbjørn Agger, Gunvor Reynberg,
Camilla Lohmann og Rasmus Haxen
SCENOGRAF: Kirsten Victoria Lind
KOREOGRAFI: Katrine Engberg
Sebastian - cabareten opføres på Brasseriet efter en lækker middag, som er inkluderet i prisen. Sebastians sange præsenteres i alle dens afskygninger og tegner et skarpt satirisk og humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 50 års ud- og afvikling af velfærdssamfundet. På scenen står skuespillerne Mette Marckmann og Jacob Morild, bassisten Eva Skipper & pianisten, arrangøren og kapelmesteren Morten Wedendahl.
Den musikalske fortælling om de år i 80’erne, hvor den aarhusianske musikscene satte dagsordenen i hele landet. Hyldest til elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G.
Oplev en komedie om, hvordan juristen (Kristian Holm Joensen) og hans karriere-hustru (Iben Dorner) håndterer, at hans far (Ole Sørensen) og siden hendes mor (Susanne Breuning) flytter ind. Kærligheden sættes på prøve i det daglige samvær med forældre, som opfører sig som forkælede teenagere. Svigerfaren er glad for vin og kvinder, mens svigermoren ikke tåler en smule uorden i datterens hjem.
Ungdommelig kådhed, spirende seksualitet og tilfældigheder til en fest vender op og ned på Najas liv. Den ene dag vellidt…
En varm hyldest til musikken fra Smilets By
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.