Vred AFLYST
Uh, jeg er så vred i dag. Vred! Rasende! Det hele er bare dumt! Hvorfor bliver man vred? Er det i orden at blive vred, og hvordan bliver man glad igen? En legende musikalsk og ordløs forestilling. Alder: 3-8 år.
Uh, jeg er så vred i dag. Vred! Rasende! Det hele er bare dumt! Hvorfor bliver man vred? Er det i orden at blive vred, og hvordan bliver man glad igen? En legende musikalsk og ordløs forestilling. Alder: 3-8 år.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2020. März 21. Samstag, 11:00
Vrede er en følelse, vi alle sammen kender - og som det er helt i orden at have. Det er baggrunden for Limfjordsteatrets nye børneforestilling VRED!!
Vrede kan godt være en svær følelse at håndtere. Især fordi vi ofte har fået at vide, at det ikke er i orden at blive vred. Det er ikke så pænt, og aggressioner er i det hele taget noget, vi sætter diagnoser på. Men vrede er en naturlig del af følelsesspektret, og er lige så vigtig at komme af med og sætte ord på som glæde og sorg.
I en sjov, nonverbal stil inspireret af børnenes eget univers undersøger vi vredens væsen. Hvorfor bliver man vred? Er det okay at blive vred? Kan man bruge vrede til noget, og hvordan bliver man glad igen? Forestillingen, der er opbygget af flere forskellige sekvenser, udspiller sig i en på én gang enkel og magisk verden, hvor alt er muligt - det sjove, det poetiske, det overraskende, det stille, det voldsomme, det musikalske og det legende.
Medvirkende: Connie Pilgaard Nielsen og Sune C. Abel
Musiker og komponist: Connie Pilgaard Nielsen
Instruktion: Gitta Malling
Visuelt design: Klara Espersen
Kostumer: Lene Bek Nielsen
Teknik og lysdesign: Rasmus Hvilshøj Pedersen
Varighed: 40 minutter
Alder: 3-8 år.
En sårbar og ærlig musical om den hæsblæsende studentertid – og om den tomhed, der følger efter. Kom med til blåbogsture, studentergilder og længslen efter at blive set og at høre til. Aftertalk.
Humor om moderskabets kapitler og forbandede idealer. Om dybder og dilemmaer, med confession room, som blotter det altopslugende, det smukke og det vanvittige ved at være mor. Medbring en mor.
Esther Lee Wilkinson og Thure Lindhardt iscenesætter en ny FAUST-fortolkning med musik af Den Sorte Skole og Victor Marcussen på scenen. Mennesket får alt, hvad det begærer - men føler sig tom. Intro.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Mimisk familieteater i verdensklasse. Ny og banebrydende udgave af hele verdens Hamlet – uden ord! Frit efter Shakespeare. En hævntragedie…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!