Programm


Ormehul til Miklagård
6

Ormehul til Miklagård

Om Jels Vikingespil

I sommeren 2014 er det 38. gang, at der opføres vikingespil på den smukke friluftsscene i Jels. Langt over 400.000 tilskuere har gennem årene overværet drabelige og blodige fægtekampe, glødende romantik og farverige optrin af flere hundrede frivillige aktører.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

HISTORIEN
Det første vikingespil på friluftsscenen i Jels blev opført i sommeren 1977. Det var daværende skuespiller og instruktør, Peter Marcell, Odense, som foreslog opførelsen af et friluftsspil på den smukke scene ned til Nedersøens bredder.

Lige siden har der hver sommer været vikingespil i Jels, og tusindvis af mennesker fra nær og fjern har gennem årene overværet de drabelige og blodige fægtekampe, glødende romantik samt farverige optrin af hundredvis af frivillige aktører. Efter forestillingen er der sang og bægerklang i vikingernes forlystelseshus, Valhal.

Vikingespillene i Jels har ikke blot udviklet sig til én af de betydeligste aktiviteter, når det gælder om at sætte Jels på Danmarkskortet. Spillene har reelt vokset sig frem som én af landsdelens største kultur-institutioner, der har imponeret med de medvirkendes gå-på-mod, ukuelige vilje samt entusiasme.

Unser Angebot


Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste som resten af inventaret. Et morsomt, musikalsk og kærligt portræt af de brune værtshuse, der stadig bliver færre af.

Otto Olrik og Amalie Klæstrup kendt fra ”Gift ved første blik”

Guidet vandretur og frokost i samarbejde med Henne Kirkeby Kro

Angebote


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

I Hvide Sande finder du noget af det bedste sildefiskeri i Danmark. Så godt, at silden hvert år sidst i…

Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”,…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!