Programm


AFLYST Laura Mo

AFLYST Laura Mo

En af Danmarks mest originale sangerinder går på scenen. Gør dig klar til en oplevelse, du efterfølgende nok aldrig helt kan ryste af dig!

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2016. Juni 9. Donnerstag, 19:30

Laura Mo er en original artist med et fantastisk nærvær.

I 2017 optrådte hun på Tønder Festival, og Gaffa skrev meget rammende:
"Laura Mos særkender er hendes smukke, lyse ungpigestemme og hendes velskrevne danske tekster, hvor poesi møder humor på et hverdagspræget, mundret dansk." 

Den 6. april i 2019 udkom Laura Mo med sit seneste udspil: "Steppebrand", hvor titelsangen allerede har fejret store successer på P4. Hør den her

Om Laura Mo
Laura Mo spiller bl.a. guitar, 5-strenget banjo, klaver, stortromme og synger. Sangene er på dansk, og imellem numrene er der altid plads til historier og spontane indfald. Hun startede med at spille på barer og caféer i Vendsyssel, hvor hun er født og opvokset. Men selv om rødderne er forankret i det nordjyske, er hun en berejst lady med hang til især amerikanske highways, som hun mange gange har cruiset. Kærligheden til de amerikanske rødder skinner igennem i Lauras optræden, hvor musikken har strejf af rhythm and blues, ubekymrethed og længsel. Lyrikken er dansk og underfundig. Et godt eksempel er sættets tredje sang, en ironisk hyldest til Leonard Cohens tidligere manager Kelly Lynch, der stjal alle hans penge, så han var nødt til at tage ud at turnere for første gang i 15 år – til glæde for os alle. Et andet, lidt mere alvorligt, er ”På Perronen”, en historie om en kvinde, der venter forgæves på sin elskede på en station, og om hvad hun gør, da hun indser, at hun er blevet droppet.”

Laura Mo Band består af: Laura på vokal og et hav af forskellige instrumenter samt bassist og guitarist.

Forventet varighed: 2x45 minutter
Dørene åbner kl. 19
Unummererede siddepladser

 

Unser Angebot


Lær at ro kajak og bliv sikker på vandet på 2 dage - IPP1 + IPP2 Vi holder til i de smukkeste omgivelser i Lammefjorden, oftest ud i læ for vinden, og med lavt vand de første 100 m ud.

En musical med rock’n’roll, humor, drama og hjerte.
Fredag d. 10 april kl. 19:30 - Lørdag d. 11 april kl. 19:30 - Onsdag d. 15 april kl. 19:30 - Torsdag d. 16 april kl. 19:30 - Fredag d. 17 april kl. 19:30 - Lørdag d. 18 april kl. 19:30

Baseret på Stine Pilgaards bestseller

Angebote


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

”Vores bedste album, hvis du spørger os”: 78’EREN GENOPSTÅR – LIVE!

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!