
Årstidsrejsen
Sammen med fotografen Janne Klerk inviterer Den Danske Skueplads publikum på en fantastisk rejse i ord, billeder, musik og sang. Kom og syng med på sommeren, efteråret, vinteren og foråret.
Sammen med fotografen Janne Klerk inviterer Den Danske Skueplads publikum på en fantastisk rejse i ord, billeder, musik og sang. Kom og syng med på sommeren, efteråret, vinteren og foråret.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 05. Februar 2019 19:30
De fire årstider - årets rytme ligger som en dyb klangbund i os alle. Janne Klerk har gennem kameraet magisk indfanget årets gang, og hendes smukke sanselige fotografier af den danske natur danner teaterkoncertens skiftende og bevægende scenografi.
Undervejs bliver publikum naturligt inddraget i koncerten, og synger med på kendte vidunderlige årstidssange. Samspillet mellem billeder, naturens egne lyde, musik, tekster og en forførende lysscenografi bringer os på en enestående poetisk rejse gennem årets skiftende farver, rum og stemninger.
Varighed: to timer inkl. pause
Medvirkende: Karen Mose, Nickie Johansson, Christian Steffensen samt tre mands orkester.
Idé: Den Danske Skueplads
Dramatiker: Vivian Nielsen
Instruktør: Rolf Heim
Scenografi: John Lindskov
Fotograf: Janne Klerk
Kapelmester: Jens Krøyer
Præstesønnen Peter Andreas Sidenius vil være ingeniør og flytter til København i en indædt tro på, at han er skabt til noget større. Han kalder sig Per og afskyr sit efternavn! Bliver han nogensinde fri – og lykkelig?
En ceremoniel rejse i sensommerens gyldne kraft Når solen står lavere, og naturens frugter modnes, inviterer vi dig ind i et rum af ild, forvandling og taknemmelighed.
Du får nu muligheden for at opleve Ellen Hillingsø og Michael Moritzen som Melissa og Andrew, i det kendte stykke ”Kærestebreve”. En både gribende og morsomme fortælling om to mennesker, som mødes allerede som børn, og udvikler et livslangt venskab. En kærlighedshistorie og et venskab, som holdes i live af hundredevis af breve, breve som er stykkets omdrejningspunkt. Over alt i verden har store skuespillere stået på scenen i ”Kærestebreve”. I Danmark husker de fleste nok Bodil Kjær og Ebbe Rode, eller Susse Wold og Bent Mejding.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis det er…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.