
Da lilleræv blev storebror
En humoristisk og rørende rævedukke-historie om hvordan det føles at blive storebror.
For de 3-8 årige og deres familier.
Læs mere
En humoristisk og rørende rævedukke-historie om hvordan det føles at blive storebror.
For de 3-8 årige og deres familier.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 27. Oktober 2024 10:00
Da Lilleræv bliver storebror, stjæler hans nye lillesøster mors kærlighed. Lilleræv går alene ud i skoven, hvor han møder fru Hjort, der på utraditionel vis hjælper ham med at genvinde kærligheden.
"Helstøbt og orange lillebrorræv-fortælling.
Med 'Da Lilleræv blev STOREBROR' har Mit Teater og Syddjurs Egnsteater skabt en fin lille rævedukke-historie om, hvordan det føles at blive storebror.."
Sikker iscenesættelse
Hans Nørregaard er gammel i gårde, hvad angår scenekunst for børn og unge. Han er en erfaren rotte i miljøet..
I ’Da Lilleræv blev STOREBROR’, kan man tydeligt mærke Nørregaards aftryk. At her har der været et øje på udefra, som er bekendt med mange essentielle ting i forhold til, hvad der er vigtigt, når man skaber teater for børn og unge.
Vigtigheden af, at historien er klar i spyttet, samtidig med at den skal have dimensioner og lag. Værdien af, at de medvirkende er i god kontakt med børnepublikummet. Betydningen af, at historien bliver spiller i en kulisse og med en form, som fænger – en visualitet, som både er overskuelig og har noget, som kan optage børnenes blikke. Vigtigheden af, at der både er ro og liv på scenen: Børn skal ikke være i tvivl om, hvor de skal rette deres fokus hen, og den sceniske optræden – uanset om det er skuespil eller objektanimation – skal gerne virke animerende for såvel følelser som intellekt.
De færdigheder har Nørregaard gennem tiden udviklet og forfinet. Derfor er ’Da Lilleræv blev STOREBROR’ blevet en fin lille forestilling. Vel at mærke også på grund af de øvrige medvirkende kræfter. Jane Rasch som dygtig dramaturg. Johannes Eberl Smed, som har sat en fin lydkulisse sammen. Og ikke mindst det tillidvækkende nærvær og de sikre spilkompetencer som Tina Steen Jensen og Tine Grauengaard leverer.
Her er balance. Ro og også liv. Sans for at præcisere hvem de forskellige dukker er, og hvordan de er. Nok er Lilleræv lille, men den er også på vej til at blive stor.."
Teateravisen - Kirsten Dahl
Medvirkende Tina Steen Jensen og Tine Grauengaard
Dramatiker: Tine Grauengaard
Instruktion og scenografi: Hans Nørregaard
Dramaturg: Jane Rasch
Musik og lyd: Johannes Smed
Prducent: Mit Teater og Syddjurs Egnsteater
Alder: 3 - 8 år
Varighed: 30 minutter
Forfatteren Thomas Korsgaard debuterer som dramatiker med komedien SAT I VERDEN. Forestillingen kredser om venskaber, familieforøgelser, ensomhed og opreklameret ret til at være single. Nyskrevet dansk dramatik.
Musikalsk comedy show af og med Mikkel Schrøder. ”Firmafesten” er en stærkt underholdende karikaturtegning af alle dem vi (tror) vi kender fra vores hverdag og arbejdsplads. I Mikkel Schrøders kærlige, rammende og morsomme parodier møder vi firmaets ansatte på storskærm, når han taler, fortæller og synger om dem. Kom med til årets firmafest - du kan godt finde det gode grin frem!
I anledning af Sorø Historiske Festival 2025, er rundviser Helge Torm trukket i historisk dragt og agerer godsejer. Kom med på en forrygende, anderledes og spændende byvandring i Sorø.
Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk…
Er du fan af Smokie, så skal du da helt sikkert med når MR. SMOKING & MISS Q. spiller i…
SANGEN OM ODA OG ANTON er en stor historie om to helt almindelige mennesker som dig og mig. En fortælling…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.