Program


Da lilleræv blev storebror

Da lilleræv blev storebror

En humoristisk og rørende rævedukke-historie om hvordan det føles at blive storebror.
For de 3-8 årige og deres familier.
 more

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Sunday, October 27 2024 10:00AM

Da Lilleræv bliver storebror, stjæler hans nye lillesøster mors kærlighed. Lilleræv går alene ud i skoven, hvor han møder fru Hjort, der på utraditionel vis hjælper ham med at genvinde kærligheden.

"Helstøbt og orange lillebrorræv-fortælling.

Med 'Da Lilleræv blev STOREBROR' har Mit Teater og Syddjurs Egnsteater skabt en fin lille rævedukke-historie om, hvordan det føles at blive storebror.."

Sikker iscenesættelse

Hans Nørregaard er gammel i gårde, hvad angår scenekunst for børn og unge. Han er en erfaren rotte i miljøet..

I ’Da Lilleræv blev STOREBROR’, kan man tydeligt mærke Nørregaards aftryk. At her har der været et øje på udefra, som er bekendt med mange essentielle ting i forhold til, hvad der er vigtigt, når man skaber teater for børn og unge.

Vigtigheden af, at historien er klar i spyttet, samtidig med at den skal have dimensioner og lag. Værdien af, at de medvirkende er i god kontakt med børnepublikummet. Betydningen af, at historien bliver spiller i en kulisse og med en form, som fænger – en visualitet, som både er overskuelig og har noget, som kan optage børnenes blikke. Vigtigheden af, at der både er ro og liv på scenen: Børn skal ikke være i tvivl om, hvor de skal rette deres fokus hen, og den sceniske optræden – uanset om det er skuespil eller objektanimation – skal gerne virke animerende for såvel følelser som intellekt.

De færdigheder har Nørregaard gennem tiden udviklet og forfinet. Derfor er ’Da Lilleræv blev STOREBROR’ blevet en fin lille forestilling. Vel at mærke også på grund af de øvrige medvirkende kræfter. Jane Rasch som dygtig dramaturg. Johannes Eberl Smed, som har sat en fin lydkulisse sammen. Og ikke mindst det tillidvækkende nærvær og de sikre spilkompetencer som Tina Steen Jensen og Tine Grauengaard leverer.

Her er balance. Ro og også liv. Sans for at præcisere hvem de forskellige dukker er, og hvordan de er. Nok er Lilleræv lille, men den er også på vej til at blive stor.."

Teateravisen - Kirsten Dahl

 

Medvirkende Tina Steen Jensen og Tine Grauengaard

Dramatiker: Tine Grauengaard

Instruktion og scenografi: Hans Nørregaard

Dramaturg: Jane Rasch

Musik og lyd: Johannes Smed

Prducent: Mit Teater og Syddjurs Egnsteater

Alder: 3 - 8 år

Varighed: 30 minutter

Our offer


De rytmiske kor Di Vers og Lejre Rytmiske Kor synger Beatles-sange

Oplev dansk naturs største rovfugl, havørnen og måske en odder. Vi skal også opleve kronvildtet og det rige fugleliv ved søen

Simone – ”et stjernefrø i julen” Til julekoncerten her i 2026 har vi virkelig været ud at søge og har fundet noget smukt og unik. Anbefalingerne har store og mange, så vi glæder meget til mødet med SIMONE og hendes pianist.

Suggestions


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Baseret på Stine Pilgaards bestseller

Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.