Programm


En lille smule ubehag

En lille smule ubehag

I monologen tager skuespiller Holger Østergaard publikum med på en humoristisk og gribende rejse, hvor Frank Fjordby, en 55-årig professor, får konstateret prostatakræft. - kan det være sjovt??
Ja I vil opleve, at selv om det er et alvorligt emne, så kan man godt grine samtidig med at der åbnes op for en snak om der vi helst ikke vil opleve men som er den mest almindelige kræftform hos mænd..

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2022. Dezember 2. Freitag, 19:30

Den prisbelønnede amerikanske dramatiker Jeff Metcalf har skrevet et bemærkelsesværdigt humoristisk og følsomt drama om hans egen transformerende rejse igennem kræften.

 

”Frank, dine kolesteroltal er pæne, du har et stærkt hjerte, men dine PSA-tal er kritiske.” Jeg sagde det ikke til nogen, ikke engang til min hustru igennem 20 år. Det er det dummeste øjeblik i min ægteskabelige karriere, og tro mig – dem har der været mange af.

 

I EN LILLE SMULE UBEHAG zapper vi ind i de følelsestilstande og karakterer, som Frank Fjordby møder på sin vej, da han med et bliver patientliggjort. Fra drænende bivirkninger, angstprovokerende venteværelser, til intime samtaler med læger, familien, døden og såmænd også Franks sammenbidte ringmuskel, der ikke vil åbne sig for videnskaben. Tag med på en gribende one-man mission, der kanaliserer frygten og sårbarheden, men som også er belagt med et tykt lag komisk guld, der vækker håbet.

Stykket varer 90 minutter men er uden pause.

 ANMELDELERne gav forestillingen 5 stjerner

”Overbevisende høj klasse.”  Aarhus Update

 ”Vi ler gennem tårer, og det stikker dybt i maven."  Århus Stiftstidende

 ”Følsom, meget morsom, oprørsk og medrivende.”   KulturNyt.dk

 “Minder os om at vores kroppe er forgængelige, og at livet er skrøbeligt."  Scenekanten

(svalegangen)

Unser Angebot


Musikteatret Figaros producerer i samarbejde med Den Ny Opera Præriens skrappe sangere i foråret 2026. En musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klicheer vendes på hovedet.

En musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klicheer vendes på hovedet. Forvent alt fra knaldende skuddueller til forvekslingskomedie - tilsat Figaros særegne komik, musik og sange.

Pernille Højmarks egen personlige fortælling om modgang, kampe og skelsættende livsøjeblikke. Fra en usædvanlig rå barndom, en heftig og vild ungdom til en alsidig karriere som sanger og skuespiller. Det er ufiltreret koncertteater i lille format. Forestillingen er baseret på hendes erindringsbog af same navn og indeholder både kendte og nyskrevne sange.

Angebote


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!