Program


En lille smule ubehag

En lille smule ubehag

I monologen tager skuespiller Holger Østergaard publikum med på en humoristisk og gribende rejse, hvor Frank Fjordby, en 55-årig professor, får konstateret prostatakræft. - kan det være sjovt??
Ja I vil opleve, at selv om det er et alvorligt emne, så kan man godt grine samtidig med at der åbnes op for en snak om der vi helst ikke vil opleve men som er den mest almindelige kræftform hos mænd..

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Friday, December 02 2022 7:30PM

Den prisbelønnede amerikanske dramatiker Jeff Metcalf har skrevet et bemærkelsesværdigt humoristisk og følsomt drama om hans egen transformerende rejse igennem kræften.

 

”Frank, dine kolesteroltal er pæne, du har et stærkt hjerte, men dine PSA-tal er kritiske.” Jeg sagde det ikke til nogen, ikke engang til min hustru igennem 20 år. Det er det dummeste øjeblik i min ægteskabelige karriere, og tro mig – dem har der været mange af.

 

I EN LILLE SMULE UBEHAG zapper vi ind i de følelsestilstande og karakterer, som Frank Fjordby møder på sin vej, da han med et bliver patientliggjort. Fra drænende bivirkninger, angstprovokerende venteværelser, til intime samtaler med læger, familien, døden og såmænd også Franks sammenbidte ringmuskel, der ikke vil åbne sig for videnskaben. Tag med på en gribende one-man mission, der kanaliserer frygten og sårbarheden, men som også er belagt med et tykt lag komisk guld, der vækker håbet.

Stykket varer 90 minutter men er uden pause.

 ANMELDELERne gav forestillingen 5 stjerner

”Overbevisende høj klasse.”  Aarhus Update

 ”Vi ler gennem tårer, og det stikker dybt i maven."  Århus Stiftstidende

 ”Følsom, meget morsom, oprørsk og medrivende.”   KulturNyt.dk

 “Minder os om at vores kroppe er forgængelige, og at livet er skrøbeligt."  Scenekanten

(svalegangen)

Our offer


Tavs Neiiendams berømte hørespil, "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne. Men hvad hvis man fik lov til at overvære en ”optagelse” af dette hørespil?

Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.

Suggestions


Sand I Øjet” er en lokal funderet revy, hvor der dog er stort fokus på, at man ikke behøver at…

Guidet vandretur i Nymindegab og en lækker hotdog og godt øl til slut i Esehusene

Musikteatret Figaros producerer i samarbejde med Den Ny Opera Præriens skrappe sangere i foråret 2026. En musikalsk western-farce, hvor alle…

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.