Programm


Landskabet, Kærligheden og Evigheden

Landskabet, Kærligheden og Evigheden

To kunstnere, som har valgt Odsherred som deres levested, sopran og komponist Annemette Pødenphandt og pianist og komponist Hanne Helledie, byder til koncert i Nykøbing Kirke.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Landskabet, Kærligheden og Evigheden

To kunstnere, som har valgt Odsherred som deres levested, sopran og komponist Annemette Pødenphandt og pianist og komponist Hanne Helledie, byder til koncert i Nykøbing Kirke. Kirken har en særdeles fin akustik, og med kirkens velklingende flygel er det et oplagt sted til koncert for sanger og pianist.

Koncerten, som finder sted onsdag d. 29. juni kl. 16, tager udgangspunkt i en musikalsk fortolkning af malerier af to Odsherred-kunstnere, Gerda Swane og Sigurd Swane. To nye værker uropføres, komponeret af henholdsvis Pødenphandt og Helledie. Disse er inspireret af et figurativt maleri, som afspejler det indre landskab, og et, som præsenterer det ydre landskab - farve og form filtreret gennem følelser og oplevelser lagret i malerens sind.

Landskabet, solen, lyset, havet, skoven, fuglene, dyrene - naturbilleder har til alle tider været symboler på menneskets indre liv, udtryk for kærlighedens drift, for livet og døden.

Med afsæt i musikken til de to Swane-billeder afsøger Pødenphandt og Helledie også naturens billedsprog hos nogle af de store musiske kunstnere og deres tekstforfattere gennem tiden, bla. Bizet, Legrand, Gershwin og Carl Nielsen samt et udvalg af vore hjemlige digtere, Oehlenschläger, Rode og Grundtvig.

Velkommen til en farverig koncert i Nykøbing Kirke d 29. juni kl. 16!
Entré 25 kr. via BilletExpressen eller ved døren.

Odsherred Musikskole og Nykøbing Kirke er arrangører af koncerten.

Dato: 29. juni
Tidspunkt: kl. 16
Adresse: Nykøbing Kirke. Holtets Plads 4, 4500 Nykøbing Sj.

Unser Angebot


En danseforestilling, hvor maleren Michael Kviums amorfe kroppe levendegøres med sang og musik i et samspil mellem maleri og danser. En lækkerbisken for alle Kvium- og dansefans. Introduktion kl. 18.45.

Di Vers elsker The Beatles, men også de kunstnere, der kom efter.

Billetprisen er inkl. tapas

Angebote


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Portvinsfestival

Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.

FYRTØJET får nyt liv i denne sansemættede familieforestilling, hvor teater, streetdance, 3D-animation og musik smelter sammen til den evigt aktuelle…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!