Landskabet, Kærligheden og Evigheden
To kunstnere, som har valgt Odsherred som deres levested, sopran og komponist Annemette Pødenphandt og pianist og komponist Hanne Helledie, byder til koncert i Nykøbing Kirke.
To kunstnere, som har valgt Odsherred som deres levested, sopran og komponist Annemette Pødenphandt og pianist og komponist Hanne Helledie, byder til koncert i Nykøbing Kirke.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Landskabet, Kærligheden og Evigheden
To kunstnere, som har valgt Odsherred som deres levested, sopran og komponist Annemette Pødenphandt og pianist og komponist Hanne Helledie, byder til koncert i Nykøbing Kirke. Kirken har en særdeles fin akustik, og med kirkens velklingende flygel er det et oplagt sted til koncert for sanger og pianist.
Koncerten, som finder sted onsdag d. 29. juni kl. 16, tager udgangspunkt i en musikalsk fortolkning af malerier af to Odsherred-kunstnere, Gerda Swane og Sigurd Swane. To nye værker uropføres, komponeret af henholdsvis Pødenphandt og Helledie. Disse er inspireret af et figurativt maleri, som afspejler det indre landskab, og et, som præsenterer det ydre landskab - farve og form filtreret gennem følelser og oplevelser lagret i malerens sind.
Landskabet, solen, lyset, havet, skoven, fuglene, dyrene - naturbilleder har til alle tider været symboler på menneskets indre liv, udtryk for kærlighedens drift, for livet og døden.
Med afsæt i musikken til de to Swane-billeder afsøger Pødenphandt og Helledie også naturens billedsprog hos nogle af de store musiske kunstnere og deres tekstforfattere gennem tiden, bla. Bizet, Legrand, Gershwin og Carl Nielsen samt et udvalg af vore hjemlige digtere, Oehlenschläger, Rode og Grundtvig.
Velkommen til en farverig koncert i Nykøbing Kirke d 29. juni kl. 16!
Entré 25 kr. via BilletExpressen eller ved døren.
Odsherred Musikskole og Nykøbing Kirke er arrangører af koncerten.
Dato: 29. juni
Tidspunkt: kl. 16
Adresse: Nykøbing Kirke. Holtets Plads 4, 4500 Nykøbing Sj.
Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med en morder iblandt. Spændingen stiger. Hvem er morderen?
Danseforestilling om øjeblikket, før alt bryder sammen. Med poesi og grotesk humor skildres den kropslige følelse af at leve på kanten af et kollaps. Panikken, angsten, frisættelsen og håb om, at nogen gør noget.
Ved denne koncert uropføres et helt nyskrevet værk af Sophie Søs Meyer.
Til denne eftermiddags koncert får pianisterne fri bane til at udfolde sig på alle de mange tangenter på de to…
En bittersød komedie om to ældre mennesker, der møder hinanden på et plejehjem. De udveksler tanker om deres fortid og…
En musikalsk romantisk komedie om vores allesammens behov for at føle os forbundne med andre. To ensomme mennesker hjælper hinanden…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.