Programm


Løvspringsvandring på Esrum - Tisvildevejen
3

Løvspringsvandring på Esrum - Tisvildevejen

En guidet vandretur fra Ramløse kirke til Tisvilde strand på ca. 12. km.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2019. April 27. Samstag, 13:00

Snør støvlerne og kom ud og oplev foråret og lokalområdet på nært hold; Tag på løvspringsvandring fra Ramløse via Holløse Bredning og Tisvilde Hegn til Tisvildeleje. En tur på ca. 12 kilometer.

Vi starter vandringen ved Ramløse kirke og lader ruten føre os ad Oldtidsvejen over Holløse Bredning til Tibirke Bakker, hvor man på en klar dag kan se helt til Sverige. Derefter bevæger vi os ind i Tisvilde Hegn og kommer bl.a. forbi den tilsandede landsby Torup. Gennem varieret skov og med holdt i Troldeskoven, slutter turen ved Tisvilde Strand, hvor der vil være en tiltrængt sandwich og mulighed for at købe noget at drikke.

Undervejs på turen bliver der serveret kaffe og kage og en overraskelse.

Vores guider på turen er Kjartan Langsted fra Museum Nordsjælland og Thomas Kallehave, der er passioneret friluftsentusiast og yderst erfaren i vandring i både ind- og udland. De vil undervejs fortælle om den kulturelle, historiske og naturmæssige guldgrube, vi har her i Nordsjælland.

Dato: Løvspringsvandringen finder sted lørdag d. 27. april

Sted: Vi mødes på parkeringspladsen ved Ramløse Kirke, Frederiksværkvej 128, 3200 Helsinge kl. 13.00 og forventes at være i Tisvildeleje ca. 16.15. Vi kører retur til Ramløse kirke med lejet bus kl. 17.00

Prisen for vandringen inklusiv bus t/r:

Voksne: 200 DKK
Børn: 75 DKK

Praktiske informationer: Gode vandrestøvler, tøj efter vejret og en flaske vand

Unser Angebot


Nissemor og Kanelia i julenød
Juleforestilling

Velkommen til den officielle åbningskoncert på det 20. internationale Hvide Sande Masterclass der dette år byder på hele 15 koncerter og events

Familien Hassans liv er historien om et lukket underklasse-miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder. Intro 26.10 på Roskilde Bibliotek.

Angebote


Sorø Kunstmuseum

Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.

Esther Lee Wilkinson og Thure Lindhardt iscenesætter en ny FAUST-fortolkning med musik af Den Sorte Skole og Victor Marcussen på…

En eventyrrejse i identitet gennem stier og landskaber af tøj for de 1-5-årige

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!