Løvspringsvandring på Esrum - Tisvildevejen
En guidet vandretur fra Ramløse kirke til Tisvilde strand på ca. 12. km.
En guidet vandretur fra Ramløse kirke til Tisvilde strand på ca. 12. km.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Saturday, April 27 2019 1:00PM
Snør støvlerne og kom ud og oplev foråret og lokalområdet på nært hold; Tag på løvspringsvandring fra Ramløse via Holløse Bredning og Tisvilde Hegn til Tisvildeleje. En tur på ca. 12 kilometer.
Vi starter vandringen ved Ramløse kirke og lader ruten føre os ad Oldtidsvejen over Holløse Bredning til Tibirke Bakker, hvor man på en klar dag kan se helt til Sverige. Derefter bevæger vi os ind i Tisvilde Hegn og kommer bl.a. forbi den tilsandede landsby Torup. Gennem varieret skov og med holdt i Troldeskoven, slutter turen ved Tisvilde Strand, hvor der vil være en tiltrængt sandwich og mulighed for at købe noget at drikke.
Undervejs på turen bliver der serveret kaffe og kage og en overraskelse.
Vores guider på turen er Kjartan Langsted fra Museum Nordsjælland og Thomas Kallehave, der er passioneret friluftsentusiast og yderst erfaren i vandring i både ind- og udland. De vil undervejs fortælle om den kulturelle, historiske og naturmæssige guldgrube, vi har her i Nordsjælland.
Dato: Løvspringsvandringen finder sted lørdag d. 27. april
Sted: Vi mødes på parkeringspladsen ved Ramløse Kirke, Frederiksværkvej 128, 3200 Helsinge kl. 13.00 og forventes at være i Tisvildeleje ca. 16.15. Vi kører retur til Ramløse kirke med lejet bus kl. 17.00
Prisen for vandringen inklusiv bus t/r:
Voksne: 200 DKK
Børn: 75 DKK
Praktiske informationer: Gode vandrestøvler, tøj efter vejret og en flaske vand
En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det faktum, at hun langsomt synker længere og længere ned i den møgbunke, hun sidder fast i.
Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.
En musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klicheer vendes på hovedet. Forvent alt fra knaldende skuddueller til forvekslingskomedie - tilsat Figaros særegne komik, musik og sange.
Vi glæder os til at gentage den (iskolde) og hyggelige tradition i Vorupør, Vinterbade festival 2025!
I en duel mellem en danser og en skuespiller ønsker Uppercut Danseteater og fix + foxy at gentænke mødet mellem…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.