Marsvinesafari med Øresundsakvariet - Dagtur
Tag med Øresundsakvariet på en spændende marsvinesafari og oplev Danmarks lille hval i sine naturlige omgivelser.
Tirsdage kl. 10-12 i uge 27-31
Tag med Øresundsakvariet på en spændende marsvinesafari og oplev Danmarks lille hval i sine naturlige omgivelser.
Tirsdage kl. 10-12 i uge 27-31
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2020. Juli 28. Dienstag, 10:00
Marsvinesafari med Øresundsakvariet - dagstur
Vil du også med ud på Øresund og se Danmarks mindste hval – marsvinet? Så tag med Øresundsakvariet på marsvinesafari, og kom helt tæt på den lille hval, der trives i Øresund. Vi sejler ud i Øresundsakvariets store gummibåd og sætter kursen mod den nordlige del af Øresund, hvor marsvinene særligt holder til. Vi får følgeskab af Øresundsakvariets guider, der vil fortælle om den lille hvals spændende liv i Øresund.
De sidste 20-30 år er bestanden af marsvin mangedoblet og de trives i Øresund, hvor der er masser af føde til de små hvaler. På Øresundsakvariets ture i 2019 så vi marsvin på alle vores ture, så selv om vi ikke stiller ”marsvinegaranti”, er mulighederne for at se marsvin på turene altså ret gode.
Fakta om safarien
Priser: Dagsture – Børn 6-11 år 290 kr., voksne 380 kr.
Tidspunkter: Tirsdage 30. juni samt 7., 14., 21. og 28. juli, kl. 10-12.
Praktisk info:
Husk påklædning, der passer til vejret, og tænk på, at det kan føles koldt på vandet, selv på en varm sommerdag.
Øresundsakvariet udleverer redningsveste inden afgang. Af sikkerhedsgrunde er det ikke tilladt at benytte private redningsveste.
Båd og besætning er godkendt af Søfartsstyrelsen til max. 12 passagerer. Personer under 15 år skal være ledsaget af voksne. Børn under 6 år må grundet turens længde samt sikkerhed ikke komme med på turen. Vi anbefaler, at gravide, der har under 4 uger til termin, af sikkerhedsmæssige årsager ikke deltager i turen. Der serveres varm kakao og kaffe ombord og der er fri entré til akvariet på dagen.
Der tages forbehold for aflysning ved dårligt vejr. Skipper bestemmer om en tur aflyses eller afkortes.
Vi mødes præcis kl. 10.00 ved Øresundsakvariets indgang. Skipper og bedstemand tager imod og vi går ud og tager redningsveste på. Sejlturen varer ca. 1,5 time.
Har du spørgsmål vedrørende arrangementet kontakt venligst email: oresundsakvariet@bio.ku.dk eller telefon: 3532 1970
Om den danske underklasse og familien Hassans liv i Trillegården ved Århus. En historie om et lukket miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder.
Fortid og nutid mødes i Axels minder om Den Rejsende Højskole og Evas teater, der drives på individualistiske vilkår. AMDI trækker tråde til det Danmark, vi kender, og det vi husker. Om fællesskab, idealisme og magt.
Teater- og Litteratur salon i Bibliotekscafeen, kl. 17.00. Tilmelding nødvendig. Hvidovre Teaterforening er vært for et glas vin eller en vand, til tilhørerne.
Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!