Mere Musical
En kombination af live-musik og foredrag om musicalmusikkens udvikling fra 1920’erne og frem til i dag. Præsenteres af sanger Marie Westergaard og pianist Gustavo Cardinal.
En kombination af live-musik og foredrag om musicalmusikkens udvikling fra 1920’erne og frem til i dag. Præsenteres af sanger Marie Westergaard og pianist Gustavo Cardinal.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Sanger Marie Westergaard vil sammen med pianist Gustavo Cardinal opføre flere af musicalgenrens fantastiske og elskede numre, blandt andet ”I Dreamed A Dream”, ”Somewhere”, ”Nobody’s Side” og ”Burn”. Sidst nævnte fra 2015 hit-musicalen Hamilton.
Du vil blive klogere på komponister og handlinger, alt imens du kan nyde musikeksemplerne udfolde sig live foran dig.
Marie Westergaard er uddannet sanger fra Musical Akademiet Fredericia, samt sanger og sanglærer fra Det Kgl. Danske Musikkonservatorium. Hun har forestillinger som Jesus Christ Superstar og Cabaret bag sig.
Gustavo Cardinal er uddannet pianist i USA (PhD, Indiana University) og har optrådt i mange lande som kammermusiker, akkompagnatør og solist.
Forventet varighed: 1 ½ time
Unum. siddepladser
Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor er essentielle i Teatret Møllens opsætning af Albert Camus’ klassiker.
Ny dansk dramatik, der med indsigt og fakta sætter det globale klimaperspektiv og de lokale hensyn til diskussion. Du kommer tæt på et lokalsamfund, der diskuterer udsigten til et A-kraftværk - i egen baghave.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 torsdage.
Til medlemmer af Blåvand-Ho Erhverv Hermed indkaldes til generalforsamling i Blåvand-Ho Erhverv.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.