Mordets Melodi
Tavs Neiiendams berømte hørespil, "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne.
Men hvad hvis man fik lov til at overvære en ”optagelse” af dette hørespil?
Tavs Neiiendams berømte hørespil, "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne.
Men hvad hvis man fik lov til at overvære en ”optagelse” af dette hørespil?
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Januar 28. Mittwoch, 19:30
Tavs Neiiendams berømte hørespil "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne, hver gang det blev sendt i de følgende ti år.
Men hvad sker der, når man i 2026 inviterer publikum ind i salen for at overvære en ”optagelse” af dette hørespil, hvor skuespillerne selv skal lave de mange vigtige, udtryksfulde og ikke mindst uhyggelige lydeffekter?
Svaret er – at det kommer der en yderst underholdende og grotesk morsom forestilling ud af!
Fire gallaklædte kunstnere indtager nemlig scenen og spiller de 30 forskellige karakterer, hvor de med et enkelt stykke tøj visuelt guider publikum til at forstå, hvem der er hvem.
Rigtig spændende bliver det, når én skuespiller spiller to karakterer – der taler med hinanden!
Samtidig skal de lave de mange dramatiske lydeffekter, hvilket sker på de mest finurlige måder.
Hvis man lukker øjnene og kun hører dem, giver det et fuldstændigt korrekt lydbillede af den handling, der udspiller sig – men når man ser, hvordan de faktisk laves, bliver det hylende morsomt!
Publikum kan derfor se frem til en aften, der bestemt får dem til at gyse – men også får dem til at skrige – af grin
Varighed: 80 min uden pause
Medvirkende: Susanne Breuning, Vicki Berlin, Sune Svanekier og Nicolaj Cornelius.
Instruktion: Jakob Fauerby
Manuskript: Tavs Neiiendam
Musikindspilning: Kenneth Sichlau
Teknisk afvikling: TekTeam
Kostumer og rekvisitter: Susanne Breuning og Nicolaj Cornelius
Forestillingen er produceret af Cornelius' Teaterselskab
Esther Lee Wilkinson og Thure Lindhardt iscenesætter en ny FAUST-fortolkning med musik af Den Sorte Skole og Flemming Enevold på scenen. Mennesket får alt, hvad det begærer - men føler sig tom.
Om den danske underklasse og familien Hassans liv i Trillegården ved Århus. En historie om et lukket miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder.
Kom med til årets populære kvindebrunch, hvor vi har ladet os inspirere af Sorø Historiske Festivals tema som er skoven i år.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.
| 'Knas på Grenen' inviteres publikum på en humoristisk og musikalsk rejse til Skagen omkring år 1900
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!