Rundvisning i ruinerne af Antvorskov Kloster
Oplev en af middelalderens mest spektakulære klosterruiner
Oplev en af middelalderens mest spektakulære klosterruiner
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 13. August 2020 19:00
Kom med på en spændende rundvisning i Antvorskov Kloster, hvor der fortælles om de spektakulære ruiner af Danmarks næststørste kloster fra middelalderen. Blandt ruinerne findes Europas bedst bevarede salshus af tegl fra den ældre middelalder, som også har bevaret Danmarks ældste og mest mærkværdige toilet. Der fortælles også om johanniterordenens og klosterets historie og om, hvorfor verdens ældste nationalflag – Dannebrog- sandsynligvis stammer fra Antvorskov Kloster ved Slagelse. Vært for rundvisningen er middelalderarkæolog og klosterforsker, Martin Pavón fra Museum Vestsjælland.
Coronasikret bvyvandringer:Når du er på besøg hos os, gør vi vores bedste for at passe på dig og din familie! Vi overholder sundhedsmyndighedernes anbefalinger og vi søger for, at I kan være sammen - på afstand
Vi følger sundhedsmyndighedernes retningslinjer om afstand og hygiejne. Der kan derfor max være 9 deltagere foruden guiden. Alle opfordres til at bruge håndsprit og guiden har håndsprit med i tasken. Vi sørger for at holde afstand på min. 2 meter til hinanden. Det kan godt lade sig gøre både at se og høre; i stedet for at stille os i en stor rundkreds, laver vi en opstilling i en pyramideform og guiden vil anvende en bærbar mikrofon for en bedre lyd.

Mødested: Antvorskov Klosterruin, Kongevejen 10, 4200 Slagelse
Varighed: kl. 19.00 – 20.00
Praktiske oplysninger: Ikke egnet for kørestolsbruger. Påklædning efter vejret.
Pris: 50 kr.
Tilmelding: Tilmelding nødvendig, kan kun købes her på billetexpressen. Kun 9 billetter til salg
Ta` på en skøn vin og byoplevelse i storslående Blåvand, hvor vi fortsætter med hygge og musik i fællesskabsteltet Begib dich auf ein wunderbares Wein- und Stadterlebnis im beeindruckenden Blåvand, wo wir die Gemütlichkeit und Musik im Gemeinschaftszelt fortsetzen
Kom med til årets populære kvindebrunch, hvor vi har ladet os inspirere af Sorø Historiske Festivals tema som er skoven i år.
Så er det helt sikkert - det er en sommer tradition, at EVENT &Os præsenterer Lis Sørensen med hendes fantastiske band i MusikLaden. De der har været ved de to sidste år, ved hvor magisk en kombination det er i uge 31: sommeraften, nostalgisk lade, et fantastisk band & en legendarisk sangerinde! Der er ikke noget at sige til, at der plejer at være total udsolgt
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Skal du deltage i Wine Walk Talk er det oplagt at købe en glasholder. Den vil blive udleveret ved startstedet…
Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 torsdage.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.