Sejltur og gåtur i Auderød skov
Kom med på en fin sejltur fra Arresødal til Auderød Naturhavn hvor vi går en tur i skoven med skovfogeden. Læs mere
Kom med på en fin sejltur fra Arresødal til Auderød Naturhavn hvor vi går en tur i skoven med skovfogeden. Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 06. Juni 2021 15:30
Oplev en uberørt og enestående smuk natur - og tag på sejltur med turbåden M/S Frederikke på Danmarks største sø – Arresø.
Denne dag sejler vi ud til Naturcenter Auderød Havn. Herfra går vi langs Arresø, til udkigstårnet, hvor der er en fantastisk udsigt over søen. Hvis vi er heldige kan vi måske se rovfuglene ude på Næsset.
Undervejs vil Skovfoged OAK Nielsen fortælle historien om skovens mange stendiger.Selve gåturen er ca. 2. Km. Vi sejler derefter retur til vores udgangspunkt i Arresødal. Vi giver en "Frederikke bitter" oven på gåturen.
Hvis man ikke kan gå med på turen kan man blot blive ved Naturcenter Auderød havn og nyde de smukke omgivelser på stedet.
Dato: 6. maj 2021 kl. 15.30-18.00
Pris: Voksen kr. 150,00 | Børn kr. 30,00
Mødested: Arresødalvej 103, 3300 Frederiksværk
Praktisk information til turen
Ved store børnegrupper er du selv forpligtet til at medbringe redningsveste.
Badning
Det er ikke tilladt at bade i Arresø på grund af vandkvaliteten. Men området byder på mange andre dejlige
Find vej
Hvis du kommer nordfra til Arresødal og M/S Frederikke, vil din GPS gerne lede dig ind af vejen fra Vinderød siden af! Den vej er spærret med en bom. Du skal derfor fortsætte mod Frederiksværk og Hillerød til den store rundkørsel ved MC Donalds med den blå port. Tag vejen rundt i hele rundkørslen og kør ad samme vej du kom fra. Ca. 400 m fremme til højre, er skiltet mod turbåden Frederikke.
En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at flyve og andre gange er ubærligt tungt. Smuk, poetisk og tankevækkende scenekunst, hvor iscenesættelsen er visuelt stærk.
Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor er essentielle i Teatret Møllens opsætning af Albert Camus’ klassiker.
Brunos Bodega er en fuldstændig almindelig bodega. Her findes ikke skæve eksistenser. Kun mennesker. Kom indenfor og mød SønderJytte, Klåge,…
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.