Programm


Sejltur og gåtur i Auderød skov

Sejltur og gåtur i Auderød skov

Kom med på en fin sejltur fra Arresødal til Auderød Naturhavn hvor vi går en tur i skoven med skovfogeden.  mehr

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2021. Juni 6. Sonntag, 15:30

Oplev en uberørt og enestående smuk natur - og tag på sejltur med turbåden M/S Frederikke på Danmarks største sø – Arresø.

Denne dag sejler vi ud til Naturcenter Auderød Havn. Herfra går vi langs Arresø, til udkigstårnet, hvor der er en fantastisk udsigt over søen. Hvis vi er heldige kan vi måske se rovfuglene ude på Næsset.

Undervejs vil Skovfoged OAK Nielsen fortælle historien om skovens mange stendiger.Selve gåturen er ca. 2. Km. Vi sejler derefter retur til vores udgangspunkt i Arresødal. Vi giver en "Frederikke bitter" oven på gåturen.

Hvis man ikke kan gå med på turen kan man blot blive ved Naturcenter Auderød havn og nyde de smukke omgivelser på stedet.

Dato: 6. maj 2021 kl. 15.30-18.00

Pris: Voksen kr. 150,00 | Børn kr. 30,00

Mødested: Arresødalvej 103, 3300 Frederiksværk

Praktisk information til turen
Ved store børnegrupper er du selv forpligtet til at medbringe redningsveste.

Badning
Det er ikke tilladt at bade i Arresø på grund af vandkvaliteten. Men området byder på mange andre dejlige

Find vej
Hvis du kommer nordfra til Arresødal og M/S Frederikke, vil din GPS gerne lede dig ind af vejen fra Vinderød siden af! Den vej er spærret med en bom. Du skal derfor fortsætte mod Frederiksværk og Hillerød til den store rundkørsel ved MC Donalds med den blå port. Tag vejen rundt i hele rundkørslen og kør ad samme vej du kom fra. Ca. 400 m fremme til højre, er skiltet mod turbåden Frederikke.

Unser Angebot


Nydeen lækker fiskeplatte fra Skælskør Fiskehus – fuld af friske smagsoplevelser.

Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.

De Gyldne Drenge kommer for tredje gang og spiller i MusikLaden. De er slet ikke til at stoppe når de først er kommet i gang. Glæd dig til en hyggelig og stemningsfuld aften med god musik og der er selvfølgelig mulighed for at få noget lækkert at spise inden koncerten.

Angebote


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

GospelFamilys kor GospelOaks og GospelTeens fra Åbenrå vil "synge" os i julestemning

Åbningstider Onsdag 10-21 torsdag til søndag 10-16

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!