Mod til at dræbe
AFLYST
Mod til at dræbe er en følelsesladet historie om en søn og hans far, baseret på den svenske succesforfatter og dramatiker Lars Noréns forestilling fra 1978.
OBS! Begrænset antal pladser.
AFLYST
Mod til at dræbe er en følelsesladet historie om en søn og hans far, baseret på den svenske succesforfatter og dramatiker Lars Noréns forestilling fra 1978.
OBS! Begrænset antal pladser.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Thursday, February 11 2021 7:30PM
AFLYST
Mod til at dræbe er en følelsesladet historie om en søn og hans far. Lige fra begyndelsen står det klart, at der er noget, der ulmer under overfladen. Det hele bliver sat på spidsen, og forholdet mellem de to mænd kommer under pres, da sønnens kæreste dukker op. Hun får skubbet til det i forvejen skrøbelige forhold og lukker dermed op for årtiers undertrykte følelser og minder.En markant faktor i forestillingen er sproget, der i Teatret Møllens udgave er ændret til, at faren og sønnen taler både rigsdansk og sønderjysk. Sønnens kæreste forstår ikke sønderjysk.
MOD TIL AT DRÆBE er en dramatisk historie baseret på den svenske succesforfatter og dramatiker Lars Noréns forestilling fra 1978.
Medvirkende: Ole Sørensen, Thomas Jacob Clausen Rønne, Durita Dahl Andreassen
Instruktør: Rasmus Ask
Dramatiker: Lars Norén
Lyddesign: Johannes Smed
Lysdesign: Stine Fumz
Producent: Teatret Møllen
Varighed: Ca. 80 min. uden pause
OBS! Begrænset antal pladser.
I Hvide Sande finder du noget af det bedste sildefiskeri i Danmark. Så godt, at silden hvert år sidst i april er centrum for den stemningsfulde Sildefestival
24. april, 25. april & 26. april
Man kan kun tilmelde sig én voksen-konkurrence eller alle tre voksenkonkurrencer. Man kan tilmelde sig online til og med onsdag d. 22. april – derefter kan man kun tilmelde sig ved at møde op i teltet d. 25. april til indregistrering, hvor man skal betale kontant eller via mobilepay.
- en julekoncert fuld af håb… med nyskrevne sange og salmer blandet med nogle af de salmer, som er indbegrebet af jul for os alle.
Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
Traditionen tro besøger Aalborg Symfoniorkester sammen med internationale solister og dirigent Thisted kirke for årets oratoriekoncert.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.